ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5428055
*
nr 542 8055
Spegel
Empire, förgylld, höjd: 76 (nytt glas)
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 september 2008
kl 16:30:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/9 23:52:36
1
1.000 kr
19/9 22:24:06
2
1.000 kr
20/9 12:07:00
3
1.400 kr
20/9 13:00:17
1
1.400 kr
20/9 13:02:06
1
1.500 kr
21/9 10:17:14
2
2.000 kr
22/9 16:19:58
4
1.900 kr
22/9 16:20:30
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire förgylld förgyllning guldfärgad gyllene karl johan karl johan-stil nytt glas spegel speglar
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
nr 542 8055
Spegel
Empire, förgylld, höjd: 76 (nytt glas)
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 september 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/9 23:52:36 | 1 | 1.000 kr |
| 19/9 22:24:06 | 2 | 1.000 kr |
| 20/9 12:07:00 | 3 | 1.400 kr |
| 20/9 13:00:17 | 1 | 1.400 kr |
| 20/9 13:02:06 | 1 | 1.500 kr |
| 21/9 10:17:14 | 2 | 2.000 kr |
| 22/9 16:19:58 | 4 | 1.900 kr |
| 22/9 16:20:30 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire förgylld förgyllning guldfärgad gyllene karl johan karl johan-stil nytt glas spegel speglar
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43 -
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



